Skip to content

308-322 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block3724
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$288,400
100%
Improvement Value:$600
0%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,991+2.0%
2024$10,774-0.2%
2023$10,791-1.7%
2022$10,982+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,844
DeedBook 12012, Page 2170