Skip to content

15 Edwin Pl

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block3053
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
13%
Improvement Value:$192,800
87%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389+2.0%
2024$8,224+54.1%
2023$5,336-1.7%
2022$5,430+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$426,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 20220, Page 10793

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 20180, Page 88316Recorded10/11/2018

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5472, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1925