Skip to content

91 Willoughby St

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block3054
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
21%
Improvement Value:$91,400
79%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,423+2.0%
2024$4,336-0.2%
2023$4,343-1.7%
2022$4,419+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$117,975

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 20190, Page 38848Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6128, Page 794

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4539, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1922