Skip to content

10-12 Mt Vernon Pl

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block4133
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,297
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,100
16%
Improvement Value:$100,200
84%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,537+2.0%
2024$4,448-0.2%
2023$4,455-1.7%
2022$4,533+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5258, Page 394

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5061, Page 755

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4988, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1930