Skip to content

200-202 Dewey St

Newark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2011

Property Information

Block3054
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description6SF4UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,180
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,100
12%
Improvement Value:$218,200
88%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,405+2.0%
2024$9,219-0.2%
2023$9,234-1.7%
2022$9,397+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 12251, Page 4500

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6355, Page 53

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6059, Page 570

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5978, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1923