Skip to content

50-52 Pomona Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2013

Property Information

Block3679
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2.5 5F-24G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,258
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
21%
Improvement Value:$133,800
79%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,419+2.0%
2024$6,293-0.2%
2023$6,303-1.7%
2022$6,414+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4500, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1917