Skip to content

349-351 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block3062
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF4UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,046
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
18%
Improvement Value:$112,700
82%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,229+2.0%
2024$5,126-0.2%
2023$5,134-1.7%
2022$5,225+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12278, Page 9766

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5222, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1922