Skip to content

371 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Industrial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 6, 1997

Property Information

Block3063
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
38%
Improvement Value:$176,900
62%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,835+2.0%
2024$10,621-0.2%
2023$10,638-1.7%
2022$10,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 5506, Page 248