Skip to content

151-161 Fabyan Pl

Newark, NJ 07112

Last Sale Date
Feb 28, 1999

Property Information

Block3090
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,000
77%
Improvement Value:$77,100
23%
Total Assessment$335,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,744+2.0%
2024$12,493-0.2%
2023$12,513-1.7%
2022$12,734+1.0%
Property History

No events match the selected filters.