Skip to content

292-294 Leslie St

Newark, NJ 07112

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block3063
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
11%
Improvement Value:$243,600
89%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+2.0%
2024$10,166-0.2%
2023$10,183-1.7%
2022$10,363+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 12021, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1930