Skip to content

234 Leslie StNewark, NJ 07112

Built 1922
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block3064
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,648
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$20,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$768+2.0%
2024$753+4.7%
2019$719+3.5%
2018$695+4.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft3,648DeedBook 20250, Page 77626Recorded12/12/2025

Property Sale

Sale
$15,600

To:

Sq Ft3,648DeedBook 20221, Page 3749

Property Sale

Sale
$243,170
DeedBook 6320, Page 268

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5123, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1922