Skip to content

170 Wainwright StNewark, NJ 07112

Built 2006

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 10, 2024

Property Information

Block3070
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,528
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
10%
Improvement Value:$230,900
90%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,279+2.0%
2024$9,096-0.2%
2023$9,111-1.7%
2022$9,272+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft2,528DeedBook 20240, Page 31955

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft2,656DeedBook 20200, Page 9009Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6352, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 6093, Page 325

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 5079, Page 234

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 4812, Page 489