Skip to content

30 Aldine StNewark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block3048
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,624
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
18%
Improvement Value:$131,100
82%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,085+2.0%
2024$5,965-0.2%
2023$5,974-1.7%
2022$6,080-8.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,624DeedBook 20250, Page 12734

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,624DeedBook 20240, Page 2100Recorded1/11/2024

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 20240, Page 2100

Property Sale

Sale
$180,413
DeedBook 6316, Page 722

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6083, Page 682

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5919, Page 56

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5409, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1924