Skip to content

10-12 Schley St

Newark, NJ 07112

Built 1887

Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block3074
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
16%
Improvement Value:$121,400
84%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,473+2.0%
2024$5,365-0.2%
2023$5,373-1.7%
2022$5,468+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1887