Skip to content

530 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Built 1908

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block3074
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2.5SCB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,248
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
8%
Improvement Value:$251,500
92%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,363+2.0%
2024$10,159+172.1%
2023$3,734-1.7%
2022$3,800+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft5,248DeedBook 20211, Page 35349

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12425, Page 7373

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 12263, Page 4795

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6291, Page 176

Property Sale

Sale
$24,250
DeedBook 5366, Page 939

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5156, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1908