Skip to content

545 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Public Property

Last Sale Price
$7,200
Last Sale Date
Aug 23, 1982

Property Information

Block3075
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
16%
Improvement Value:$279,700
84%
Total Assessment$334,700

Sale
$7,200

To:

DeedBook 4761, Page 804