Skip to content

49-51 Beverly St

Newark, NJ 07108

Built 1908

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 28, 2004

Property Information

Block3079
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class19
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,888
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
8%
Improvement Value:$251,900
92%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+2.0%
2024$10,166+95.3%
2023$5,205-1.7%
2022$5,297+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,888DeedBook 6148, Page 84

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6096, Page 794

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 5802, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1908