Skip to content

66-68 Beverly St

Newark, NJ 07108

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2026

Property Information

Block3080
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,114
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
13%
Improvement Value:$163,100
87%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,108+2.0%
2024$6,968+21.6%
2023$5,732-1.7%
2022$5,833+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft3,348DeedBook 20250, Page 65133

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft2,114DeedBook 20210, Page 33066Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 12020, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1897