Skip to content

37-39 Grand Ave

Newark, NJ 07106

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block4205.01
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,600
12%
Improvement Value:$128,300
88%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549+2.0%
2024$5,439-0.2%
2023$5,448-1.7%
2022$5,544+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,322DeedBook 20240, Page 39621

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 12202, Page 977

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6291, Page 1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5845, Page 863

Property Sale

Sale
$28,800
DeedBook 4961, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1952