Skip to content

570 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Built 1911

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block3091
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2.5SF4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,793
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
33%
Improvement Value:$40,500
67%
Total Assessment$60,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,286+2.0%
2024$2,241-0.2%
2023$2,244-1.7%
2022$2,284+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft2,794DeedBook 12515, Page 3589

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 12279, Page 8645

Property Built

Built

Year Built: 1911