Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
454-462 South Orange Ave
Newark, NJ 07103
Last Sale Date
Oct 1, 1990
Property Information
Block319
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64
Building Details
Building Class10
DescriptionJM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage945
Acreage0.26
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$224,400
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$224,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1992 | $5,097 | +10.5% |
| 1991 | $4,611 | +6.3% |
| 1990 | $4,338 | — |
Property History
No events match the selected filters.