Skip to content

407-409 S 15th St

Newark, NJ 07103

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block319
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2SB3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
20%
Improvement Value:$132,900
80%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,290+2.0%
2024$6,166-0.2%
2023$6,176-1.7%
2022$6,285+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,568DeedBook 20190, Page 73562Recorded8/7/2019

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,568DeedBook 12549, Page 1619Recorded4/17/2015

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft2,568DeedBook 12495, Page 7856Recorded5/15/2014

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4764, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1930