Skip to content

446 S 17th St

Newark, NJ 07103

Built 1915

Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block320
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
18%
Improvement Value:$141,300
82%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,564+2.0%
2024$6,435-0.2%
2023$6,445-1.7%
2022$6,559+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915