Skip to content

620-622 15th Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block325
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class10
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
12%
Improvement Value:$340,000
88%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,619+2.0%
2024$14,330+76.0%
2023$8,144-13.8%
2022$9,451+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 20220, Page 49853

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6020, Page 97