Skip to content

461-463 S 16th StNewark, NJ 07103

Built 2002

Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block327
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
18%
Improvement Value:$137,500
82%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393+2.0%
2024$6,267-0.2%
2023$6,277-1.7%
2022$6,388+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft2,128DeedBook 5894, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$118,218
DeedBook 5822, Page 731