Skip to content

473 S 16th St

Newark, NJ 07103

Built 1922

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block327
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2SB5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,158
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,100
12%
Improvement Value:$260,800
88%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,215+2.0%
2024$10,994+255.6%
2023$3,092-1.7%
2022$3,146+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$431,000

To:

Sq Ft4,158DeedBook 20220, Page 25386

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft2,376DeedBook 20200, Page 22820Recorded2/28/2020

Property Sale

Sale
$35,750
DeedBook 12240, Page 5519

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 5648, Page 472

Property Sale

Sale
$2,100
DeedBook 5153, Page 486

Property Sale

Sale
$2,100
DeedBook 4636, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1922