Skip to content

318-320 14th AveNewark, NJ 07103

Built 2002

Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block327
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
24%
Improvement Value:$101,000
76%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,069+2.0%
2024$4,969-0.2%
2023$4,977-1.7%
2022$5,065+6.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$111,000

To:

Sq Ft1,610DeedBook 5948, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$118,218
DeedBook 5822, Page 731

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 5075, Page 652

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4946, Page 699