Skip to content

470 S 16th St

Newark, NJ 07103

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block328
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class45
Description3 S F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
9%
Improvement Value:$313,000
91%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,169-1.7%
2022$1,189+1.0%
2021$1,177-54.6%
2003$2,595+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,458DeedBook 20220, Page 6050

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 37770Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5481, Page 733

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5481, Page 733