Skip to content

447 S 15th St

Newark, NJ 07103

Built 1925

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block328
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
22%
Improvement Value:$116,100
78%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,632+2.0%
2024$5,521-0.2%
2023$5,530-1.7%
2022$5,628+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,460DeedBook 20250, Page 34419

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,424DeedBook 20240, Page 66306Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$111,000
Sq Ft2,424DeedBook 20240, Page 1354Recorded1/8/2024

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5114, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1925