Skip to content

439 S 15th St

Newark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block328
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,107
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
13%
Improvement Value:$216,300
87%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+2.0%
2024$7,885-0.2%
2023$7,897-1.7%
2022$8,037+1.0%
Property History
Sales10

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft6,107DeedBook 20240, Page 27203

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft4,071DeedBook 12492, Page 6859Recorded4/24/2014

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 12256, Page 5002

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 12003, Page 3586

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6053, Page 82

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 5675, Page 187

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5464, Page 395

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5448, Page 387

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 5104, Page 34

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 4968, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1910