Skip to content

502 S 14th St

Newark, NJ 07103

Built 2000

Last Sale Date
Jun 8, 2000

Property Information

Block331
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
17%
Improvement Value:$148,500
83%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+2.0%
2024$6,703-0.2%
2023$6,714-1.7%
2022$6,832+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000