Skip to content

519 S 16th St

Newark, NJ 07103

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block334
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,251
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
17%
Improvement Value:$150,900
83%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,929+2.0%
2024$6,792-0.2%
2023$6,803-1.7%
2022$6,924+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,251DeedBook 12475, Page 979Recorded12/24/2013

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 12358, Page 4347

Property Sale

Sale
$13,050
DeedBook 12269, Page 5005

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6325, Page 905

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6205, Page 151

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 6115, Page 672

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5984, Page 145

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5281, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1908