Skip to content

281 16th AveNewark, NJ 07103

Last Sale Date
Dec 14, 1995

Property Information

Block335
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$30,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1995$596+1.5%
1994$587+5.1%
1993$559+17.5%
1992$476+10.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4695, Page 1