Skip to content

544 S 18th St

Newark, NJ 07103

Built 2011

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block335
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,158
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
15%
Improvement Value:$171,600
85%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716+2.0%
2024$7,564-0.2%
2023$7,576-1.7%
2022$7,710+36.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,480DeedBook 20200, Page 64011Recorded7/13/2020

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft2,480DeedBook 20190, Page 48984Recorded5/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 6230, Page 502

Property Sale

SaleMulti
$19,760
DeedBook 4695, Page 1