Skip to content

645-651 15th AveNewark, NJ 07103

Built 1928

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 30, 2008

Property Information

Block337
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
9%
Improvement Value:$163,100
91%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,823+2.0%
2024$6,688-0.2%
2023$6,699-1.7%
2022$6,817+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft3,680DeedBook 12135, Page 3829

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6224, Page 319

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 6028, Page 555

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5887, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1928