Skip to content

324-332 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$3,100,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block3520
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,500
30%
Improvement Value:$696,500
70%
Total Assessment$995,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,840+2.0%
2024$37,094-0.2%
2023$37,153-1.7%
2022$37,810+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,100,000

To:

DeedBook 20180, Page 59898

Property Sale

Sale
$2,400,000
DeedBook 6378, Page 568

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5549, Page 98