Skip to content

774 S 17th St

Newark, NJ 07103

Built 1897

Last Sale Price
$273,162
Last Sale Date
Mar 4, 2023

Property Information

Block2636
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class47
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,253
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
10%
Improvement Value:$261,400
90%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,063+2.0%
2024$10,845+106.0%
2023$5,265-1.7%
2022$5,358+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$273,162

To:

Sq Ft3,253DeedBook 20230, Page 15199

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,978DeedBook 20210, Page 51024Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 12246, Page 8326

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6319, Page 729

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6253, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1897