Skip to content

638-640- 18th Ave

Newark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$176,338
Last Sale Date
Aug 4, 2004

Property Information

Block353
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$37,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,419+2.0%
2024$1,391-0.2%
2023$1,393-1.7%
2022$1,417+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$176,338

To:

DeedBook 6095, Page 780

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4780, Page 211