Skip to content

275-277 Meeker AveNewark, NJ 07112

Built 1909

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block3564
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,643
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
12%
Improvement Value:$163,000
88%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,055+2.0%
2024$6,915-0.2%
2023$6,927-1.7%
2022$7,049+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,643DeedBook 20250, Page 73524Recorded11/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 1909