Skip to content

279-281 Meeker Ave

Newark, NJ 07102

Built 1909

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block3564
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,978
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
11%
Improvement Value:$182,100
89%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,781+2.0%
2024$7,627-0.2%
2023$7,640-1.7%
2022$7,775+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft3,978DeedBook 12076, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1909