Skip to content

283-285 Meeker AveNewark, NJ 07112

Built 2011

Last Sale Date
Oct 9, 2002

Property Information

Block3564
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,676
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
8%
Improvement Value:$259,400
92%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,721+2.0%
2024$10,509-0.2%
2023$10,526-1.7%
2022$10,712+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 4520, Page 498