Skip to content

305 Ridgewood AveNewark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 14, 2021

Property Information

Block3569
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
8%
Improvement Value:$201,100
92%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,313+2.0%
2024$8,149+43.7%
2023$5,672-1.7%
2022$5,772+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 20211, Page 40776

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 20170, Page 79965Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5192, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1952