Skip to content

686-692 S 19th

Newark, NJ 07103

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block356
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,780
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
13%
Improvement Value:$256,800
87%
Total Assessment$294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,188+2.0%
2024$10,968-0.2%
2023$10,985-1.7%
2022$11,180+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5263, Page 301

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4712, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1922