Skip to content

680 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 1926

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block356
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
20%
Improvement Value:$119,700
80%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,716+2.0%
2024$5,603-0.2%
2023$5,612-1.7%
2022$5,711+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926