Skip to content

414 Jelliff Ave

Newark, NJ 07112

Built 1915

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
Dec 3, 1991

Property Information

Block3571
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,762
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
13%
Improvement Value:$143,500
87%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,267+2.0%
2024$6,144-0.2%
2023$6,154-1.7%
2022$6,262+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$16,000

To:

Sq Ft2,762DeedBook 5194, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1915