Skip to content

436-438 Jelliff Ave

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2015

Property Information

Block3571
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
11%
Improvement Value:$197,200
89%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,427+2.0%
2024$8,261-0.2%
2023$8,275-1.7%
2022$8,421+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4531, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1910