Skip to content

494 Jelliff Ave

Newark, NJ 07112

Built 1992

Last Sale Price
$93,700
Last Sale Date
Apr 21, 1995

Property Information

Block3573
Lot27.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class43
Description2SFAG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
13%
Improvement Value:$113,700
87%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971+2.0%
2024$4,873-0.2%
2023$4,880-1.7%
2022$4,967+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$93,700

To:

Sq Ft1,780DeedBook 5362, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1992