Skip to content

216-218 Vassar AveNewark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$101,250
Last Sale Date
Jan 24, 2002

Property Information

Block3709
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
14%
Improvement Value:$137,800
86%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+2.0%
2024$5,972-0.2%
2023$5,982-1.7%
2022$6,088+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$101,250

To:

Sq Ft1,756DeedBook 5876, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1924