Skip to content

372 Peshine Ave

Newark, NJ 07112

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block3578
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,597
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
5%
Improvement Value:$426,900
95%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$16,709+2000.8%
2023$795-1.7%
2022$809+1.0%
2021$801+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft3,597DeedBook 20230, Page 31198

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 20210, Page 19705Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 20201, Page 15690Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12219, Page 8884

Property Sale

Sale
$70,246
DeedBook 5839, Page 100