Skip to content

15 Grant Ave

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Price
$546,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block3579
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,839
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
11%
Improvement Value:$164,600
89%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,028+67.7%
2024$4,190-4.2%
2023$4,373-1.7%
2022$4,450+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$546,000

To:

Sq Ft1,839DeedBook 20240, Page 29675

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft1,593DeedBook 20230, Page 7376Recorded2/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1910